Ezoteryczna i magiczna biżuteria srebrna – biżuteria srebrna cieszy się niesłabnącą popularnością, a jej różnorodność cieszy każdego, kto kocha oryginalne dodatki, które nie tylko będą gustowne, ale również reprezentować będą bliskie mu idee. Bardzo popularna jest zatem biżuteria z rozmaitymi symbolami ezoterycznymi i magicznymi, które skrywają w sobie całą głębię znaczeń. Niektóre z nich są szczególnie popularne. Warto więc przyjrzeć się tego typu biżuterii.

Biżuteria srebrna niosąca przekaz, zapewniająca ochronę i pomyślność

Biżuteria od początków swojego istnienia pełniła ważne funkcje religijne i magiczne. Rozmaite symbole miały reprezentować konkretne idee, ale także ściągać moc konkretnych bóstw, czy zapewniać ochronę i pomyślność. dziś często w użyciu znajduje się biżuteria srebrna z popularnymi symbolami magicznymi mającymi swe źródło w rozmaitych kulturach i systemach religijnych oraz filozoficznych. Coraz większa popularność duchowości i ezoteryki połączona z globalizacją sprawiają, że znaczenie symboli jest coraz powszechniej znane wśród szerszych kręgów społeczeństwa. Bardzo popularna jest także biżuteria srebrna łącząca w sobie symbolikę pochodzącą z większej ilości kultur czy systemów.
W ostatnich latach niezwykle popularna jest biżuteria z motywami z Azji Południowej oraz Wschodniej, jednak szczególnie widać wysyp biżuterii srebrnej z motywami i symbolami pochodzącymi z kultury europejskiej. Mogą to być na przykład symbole pogańskie lub symbolika związana z zachodnią tradycją misteryjną, w tym biżuteria z rozmaitymi elementami zaczerpniętymi z Kabały. Często spotkać można też wyroby z symboliką używaną przez plemiona i ludy Afryki czy obu Ameryk.

Popularne magiczne symbole i tematyka na biżuterii srebrnej

Ezoteryczna i magiczna biżuteria srebrna
Ezoteryczna i magiczna biżuteria srebrna

Niektóre symbole są szczególnie często wykorzystywane na biżuterii srebrnej dedykowanej miłośnikom magii, ezoteryki i duchowości, co przekłada się na łatwą jej dostępność. Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się biżuteria srebrna z pentagramem. Ten starożytny symbol używany był już w starożytnej Mezopotamii, gdzie pełnił funkcje ochronne. Miał chronić nie tylko przed złymi mocami, ale umieszczano go nawet na pojemnikach z żywnością, co miało zapewnić dłuższe jej przechowywanie i bezpieczeństwo. Symbol ten trafił też do starożytnej Grecji, gdzie był niezwykle ważny i symbolizował koncepcję pięciu żywiołów, obecną do dziś w zachodniej myśli ezoterycznej, chociaż w nieco zmodyfikowanej formie.

Pentagram, tak budzący dziś obawy chrześcijan, był oficjalnym symbolem chrześcijaństwa w jego początkach i symbolizował pięć ran Chrystusa. Wraca on do łask wśród chrześcijan interesujących się dawnymi ezoterycznym i naukami chrześcijaństwa, w tym gnostycyzmem. Pentagram jest też niezwykle ważnym symbolem dla neopogan, osób praktykujących zachodnią tradycję misteryjną, a także dla satanistów. Każdy z tych nurtów zaadaptował ten symbol, łącznie z jego znaczeniem. Występuje on też w wielu wariacjach, z których część jest charakterystyczna tylko dla danego nurtu.

Równie popularna jest biżuteria srebrna zawierająca symbole runiczne. Runy fascynują europejczyków niemal od zawsze i używane są do duchowego wzrostu, medytacji, a także do dywinacji, czyli do odkrywania przyszłych możliwych scenariuszy wydarzeń. Każda z run niesie ze sobą ściśle określone znaczenie i związana jest z konkretną energią. W sprzedaży dostępna jest biżuteria srebrna w postaci zarówno pojedynczej runy, jak i wyroby zawierające kombinacje run i całe inskrypcje w piśmie runicznym. Bardzo często zainteresowane nią osoby zamawiają biżuterię srebrną z konkretnymi inskrypcjami, tworząc spersonalizowany talizman runiczny.

Od dekad dość powszechna jest też srebrna biżuteria z symbolami pochodzącymi z Chin czy Indii. Święta sylaba OM, która ważna jest dla niemal wszystkich religii Indii i Dalekiego Wschodu, czy tak popularny dziś symbol Yin i Yang obecne są na bardzo wielu wyrobach jubilerskich. Wraz z upowszechnieniem się na Zachodzie chińskiej Księgi Przemian, bardzo popularna stała się biżuteria zawierająca trygramy, czyli sekwencje składające się z trzech linii, będące bazą dla sześćdziesięciu czterech heksagramów.

Biżuteria z motywami ezoterycznymi i magicznymi jako podarunek

Biżuteria srebrna zawierająca symbole ezoteryczne i magiczne stanowi świetny pomysł na podarunek, pod warunkiem, że zna się dobrze daną osobę. Nie będzie to bowiem prezent dobry dla bardzo mocno wierzącego katolika, jednak tych w Polsce jest niewielu i nawet wielu katolików chętnie kupuje srebrną biżuterię z symboliką bliską ich sercu stylowi życia i wartościom. Wiele z tych symboli w naszej kulturze nabrało też charakteru typowo świeckiego i każdy, komu dane znaczenie jest bliskie, posiada tego typu biżuterię bez względu na światopogląd i tak na przykład symbol Yin i Yang jest dość popularny wśród osób, dla których ważna jest wewnętrzna harmonia, spokój i które chętnie oddają się medytacji i rozwojowi osobistemu.

O ile więc znamy dobrze osobę obdarowaną, jej wartości i światopogląd, biżuteria srebrna z symbolami magicznymi może być doskonałym pomysłem na prezent, gdyż będzie ona wyrazem naszego poparcia ich dążeń i czynnikiem motywującym ich do osiągnięcia swych celów.