Jak to jest zrobione – płytki ceramiczne  – każdy dom ma swoje własne i niepowtarzalne wnętrze. To, jak zostanie urządzona kuchnia, łazienka czy salon, zależy tylko od wyobraźni jego właściciela. Jedni stawiają w domu na nowoczesność, która charakteryzuje się elegancką prostotą, bez przesadzania z ozdobami, dekoracjami czy kilkoma kolorami w jednym pomieszczeniu. Inni natomiast, chcą być oryginalni i czuć się w swoim domu jak najbardziej swobodnie, urządzając go tam, by był jak najbardziej w ich stylu. Mimo, iż moda wyglądu wnętrz się zmienia, jedna rzecz pozostaje wciąż powszechnie lubiana i wybierana, a są to płytki ceramiczne. 

Płytki ceramiczne, co to takiego?

Jak to jest zrobione - płytki ceramiczne
Jak to jest zrobione – płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne są powszechnie znanym i lubiany rozwiązaniem w wielu kuchniach i łazienkach. Jeszcze do niedawna, płytki te służyły jako wykończenie, które miało chronić przed wsiąkaniem wilgoci. Dziś, służą one jako element dekoracyjny. Wyróżnia się kilka rodzajów płytek ceramicznych:

  • terakota – płytki te są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i nie chłoną wilgoci. Choć terakota sprawdza się głównie na podłodze, wiele osób decyduje się na położenie jej także na ścianie, na przykład w kuchni. 
  • płytki gresowe – w zależności od ich zastosowania, wyróżnia się kilka rodzajów płytek gresowych, które położyć można na tarasie, ścianie czy na podłodze. Główną zaletą tego rodzaju kafelków jest ich wytrzymałość, twardość i odporność na działanie różnych czynników chemicznych. 
  • płytki klinkierowe – nadają się zarówno do położenia na ścianach, jak i na podłogach. Są wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki, dlatego też wiele osób decyduje się na nie, jako elewację domów. Kafelki te posiadają także wiele opcji kolorystycznych. 
  • kafelki rektyfikowane – ich ogromną zaletą jest fakt, że można je kłaść z minimalną ilością fugi. Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu jednolitej powierzchni, powinien wybrać właśnie ten rodzaj płytek. Dzięki swoim ostrym krawędziom płytki można precyzyjnie dopasować i przykleić. 

Ceny płytek ceramicznych są różne, w zależności od rodzaju wybieranych kafelków. Warto rozejrzeć się za wymarzonymi kafelkami podczas wyprzedaży płytek ceramicznych, organizowanych przez wiele sklepów budowlanych. Podczas takich wyprzedaży można trafić na świetną okazję kupna idealnych płytek za niewielką cenę. 

Jak powstają płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne składają się z mieszaniny gliny i piasku, z dodatkiem tlenków barwiących oraz materiałów uszlachetniających. Ściśle określona porcja potrzebnych materiałów  trafia do młynów, gdzie po dodaniu wody, materiały są mielone do powstania z nich płynnej mieszanki. Uzyskana masa lejna jest następnie umieszczana w specjalnych zbiornikach, gdzie podczas stałego mieszania, masa zostaje barwiona na wybrane kolory. Kolejnym etapem jest proces suszenia, podczas którego dzięki wysokiej temperaturze woda odparowuje, a z masy tworzy się granulat. Po zakończeniu tego procesu i odpowiednio długim czasie leżenia, granulat zostaje przetransportowany do pras. Tam, za pomocą specjalnych pigmentów, może zostać poddany dodatkowemu barwieniu. Na etapie prasowania, płytka zyskuje odpowiedni kształt. Prasy pod ogromnym ciśnieniem naciskają na masę, która w konsekwencji nacisku nabiera odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Na tym etapie, płytka zostaje poddana ponownemu suszeniu, a także zyskuje wytrzymałość, potrzebną do jej przetransportowania i dalszej obróbce. Szlifowaniu poddane są jedynie płytki szkliwione, reszta odpowiednią grafikę zyskuje jeszcze w odcinku prasowania. Natomiast płytki szkliwione, przed wejściem do pieca, na swoją powierzchnię mają naniesione szkliwo oraz dekoracje. Płytki wypalane są w piecu kilkakrotnie, w najwyższej możliwie temperaturze, która zostaje stopniowo obniżana przez specjalny komputer. Po pozytywnym przejściu kontroli jakości, płytki są sortowane na odpowiednie grupy, takie jak płytki ceramiczne do kuchni, czy płytki do salonu i pakowane do pudeł, które następnie trafiają do sklepów. 

Wady i zalety płytek ceramicznych

Jedną z głównych zalet płytek ceramicznych jest ich duża dostępność w większości sklepów budowlanych. Różnorodność płytek, pozwala na dobranie ich odpowiednio pod aranżację wnętrza domu, oraz gust osoby kupującej. Dzięki bogatej palecie barw i wzorów, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Płytki ścienne do kuchni są przede wszystkim łatwe do utrzymania czystości. Płytki te są także odporne na ścieranie i zarysowania, dzięki czemu zachowują piękny wygląd przez długie lata. W zależności od rodzaju płytek, posiadają one różną wytrzymałość, niewątpliwie jednak, glazura wyróżnia się największą wytrzymałością. Ponadto, płytki ceramiczne są przyjazne środowisku, a także nie wpływają negatywnie na alergików. 

Płytki ceramiczne ścienne, mają także swoje wady. Jedną z nich jest fakt iż, niezależnie od tego czy są to płytki podłogowe czy ścienne, są one po prostu zimne. Płytki ceramiczne dają o wiele większe uczucie chłodu niż na przykład, wykładzina czy drewno. Do wad można zaliczyć także ich podatność na uszkodzenia mechaniczne, co także zależy od rodzaju płytki.