Czym są czujniki podczerwieni? W dzisiejszych czasach technologia rozwinęła się na tyle, by móc ułatwić nam życie w wielu dziedzinach. Szczególnie postęp jej widoczny jest w przeróżnych system gwarantujących nam bezpieczeństwo. Wszelkie alarmy, szczególnie popularne w domach wiejskich, umożliwiły ich właścicielom zyskanie poczucia spokoju. Jednak, posiadłość warta nawet kilkaset tysięcy złotych to prawie nic w porównaniu do galerii handlowych, gdzie dziesiątki, a nawet setki sklepów przechowują cenne produkty i towary.

Niesamowicie ważnym aspektem jest więc ochrona w tego typu miejscach. W dzień można tam spotkać wiele osób pełniących rolę ochroniarzy czy też różne czujniki ustawione przy wejściach sklepowych, które wykrywają oznaczony odpowiednio przez zakupem towar. Jakie jednak metody stosowane są w nocy, kiedy to w galeriach, muzeach, sklepach i innych publicznych miejscach nie przebywa nikt? Stosowane są tam wszelakie systemy antywłamaniowe, w których skład wchodzą czujniki ruchu. Jakie ich rodzaje możemy spotkać oraz czym różnią się od siebie?

Różne mechanizmy, lecz jeden cel

Czym są czujniki podczerwieni?
Czym są czujniki podczerwieni?

Czujniki dzielimy na kilka kategorii: pasywne, aktywne oraz wizyjne. Każdą grupą warto zająć się osobno, gdyż zależnie od potrzeb będziemy musieli dokonać wyboru między wspomnianymi rodzajami. Czujniki aktywne opierają się na analizie fal elektromagnetycznych w danym pomieszczeniu. Przedmioty, jak na przykład krzesła czy też stoły, emitują fale o stałej częstotliwości, stąd system będzie interpretował je jako obiekty nie poruszające się. Natomiast podczas ruchu następuje sytuacja przeciwna. Człowiek bowiem idąc emituje fale elektromagnetyczne o zmiennej częstotliwości, co urządzenie rozpoznaje jako poruszanie się, a tym samym wzniecany jest alarm. Czujniki aktywne dzielą się na dwa rodzaje:

  • mikrofalowy – czujniki te charakteryzują się największą czułością, jak sama nazwa poniekąd wskazuje. Potrafią one wykrywać nawet mało intensywne ruchy oraz robić to przez cienkie ściany, jak chociażby szkło. Jedynym minusem może być fakt, iż ich działanie zakłócane być może przez metalowe przedmioty o większych rozmiarach.
  • laserowy – jego działanie polega na emitowaniu wiązki światła na niewielkim obszarze, jak przykładowo wejście do budynku. Przecięcie jej powoduje aktywację alarmu. Tego typu czujniki kojarzyć możemy z różnych filmów akcji, kiedy to bohaterowie ukraść musieli jakiś ważny przedmiot.
  • ultradźwiękowy – czujniki takie oparte są na echolokacji, występującej u niektórych zwierząt jak chociażby nietoperze. Należą one do jednych z najbardziej niezawodnych oraz energooszczędnych. Spotkać możemy je najczęściej we wszelkiego rodzaju pojazdach oraz budynkach.

Czujniki wizyjne natomiast to bardziej skomplikowana nazwa na powszechnie znane kamery. Nagrywając obraz umożliwiają one jego analizę, a tym samym pozwalają na wykrycie niepożądanych osób na danym terenie. Są one powszechnie stosowana w wielu miejscach i zapewne każdy z nas miał oraz będzie mieć z nimi jeszcze wiele razy styczność. Teraz warto jednak jest przejść do głównego tematu artykułu, jakim są czujniki podczerwieni. Jak działają oraz gdzie można je wykorzystać?

Termowizja staje się możliwa

Czujnik podczerwieni jak działa?

Czujniki podczerwieni należą do kategorii pasywnych. Często także można spotkać nazwę wywodzącą się z języka angielskiego “czujnik ruchu PIR” (passive infrared detectors). Na czym więc polega mechanizm ich działania? Czujniki podczerwieni wykrywają promieniowanie cieplne emitowane przez wszystkie organizmy oraz przedmioty. Następnie, jesteśmy w stanie określić na podstawie barw oznaczających różne temperatury, czy w danym pomieszczeniu znajduje się człowiek oraz w jaki sposób się porusza. Temperatura bowiem ssaków stałocieplnych oscyluje w granicach 37 stopni Celsjusza, stąd też czujnik będzie oznaczał ją inaczej od temperatur rzeczy nie wytwarzających energii cieplnej. Urządzenie takie podczas montażu musi zostać umieszczone z dala od grzejników czy też kaloryferów, które mogą zaburzać jego działanie. Ważnym aspektem, a zarazem wadą jest fakt, iż jeden czujnik podczerwieni może obejmować jedynie jedno, niezbyt duże pomieszczenie, skąd będzie w stanie zbierać sygnały. Co więcej, może być on wyposażony w wiele dodatkowych funkcji, zależnie od ceny danego modelu. Przechodząc więc do pieniędzy, jaki jest koszt takiego udogodnienia?

Polecamy także:

Bezpieczeństwo nie ma ceny

Czujniki podczerwieni możemy nabyć już za kilkaset złotych. Istnieje wiele firm, które wraz z produktem zapewniają także jego profesjonalny montaż. Jest to świetna opcja dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z systemami antywłamaniowymi. Warto jednak pamiętać, że zabezpieczając nas dom, sklep czy też inne miejsce powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość, a nie koszty. Od bowiem tego czynnika zależy los reszty naszych dóbr, które zapewne kilkukrotnie przewyższają wartość dobrego systemu antywłamaniowego. Niezależnie więc od tego, na którą z wymienionych opcji się zdecydujemy, najlepszym wyborem będzie ta, która niekoniecznie będzie tania, a skuteczna w działaniu.