Implanty zębowe to czasem jedyna szansa na piękny uśmiech i niestety są bardzo drogie. Jeśli nie podjąłeś ostatecznej decyzji, jesteś niezdecydowany i masz pytania, przeczytaj resztę tego artykułu. Dzisiaj porozmawiamy o zaletach i wadach implantów dentystycznych. Sprawdź i wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada!

Czym są implanty?

Zanim omówimy zalety i wady implantów dentystycznych, skupimy się na tym, kto może i powinien skorzystać z tych usług w większości gabinetów dentystycznych. Jak wszyscy wiemy, implant to stała proteza stosowana w celu zastąpienia jednego lub więcej zębów utraconych w wyniku ekstrakcji lub wypadku. Właściwie dobrane implanty nie mają większego znaczenia, dlatego co dwie osoby stojące przed wyborem protezy stałej lub ruchomej wybierają pierwszą opcję. Czemu? Porozmawiamy później.

Zalety implantów dentystycznych

Implanty zębowe to jeden z najpopularniejszych sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Zaczniemy od umocowania protezy od mocnych, które wynikają z tzw. hipotezy. Implanty zębowe poza względami czysto estetycznymi mają również ogromny wpływ na nasze zdrowie, głównie szczęki. Przeprowadzono wiele badań naukowych, a wyniki są jednoznaczne – implanty dentystyczne skutecznie zapobiegają resorpcji kości.

Co to oznacza w praktyce? Zęby stałe są mocno osadzone w kości szczęki, a w przypadku ich braku kość staje się słaba i zaczyna zanikać w wyniku procesu resorpcji. Często skutkuje to rozwarstwieniem pozostałych zębów, co może spowodować nieodwracalne zmiany w kształtowaniu prawidłowego zgryzu. W większości dotyczy to pacjentów, którzy stracili dwa lub więcej zębów. Implanty dentystyczne imitują naturalne uzębienie i są wszczepiane w kość, dzięki czemu nie dochodzi do resorpcji kości ani zmian okluzyjnych.

Co więcej, wybierając implanty dentystyczne, chronisz sąsiednie zdrowe zęby przed szlifowaniem. Kolejną zaletą implantów dentystycznych jest ich funkcjonalność i trwałość. Protezy stałe są zwykle wykonane z materiałów wysokiej jakości. Raz założone powinny wystarczyć nam na całe życie, oczywiście dużo zależy od nas i tego jak o nie dbamy. Pod względem funkcjonalności protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje, są mocowane na stałe, a pacjent nie musi ich zdejmować co noc, czyścić, a następnego ranka przyklejać specjalnym klejem.

Wady implantów dentystycznych

Mimo wielu zalet, implanty dentystyczne nie są tak doskonałe, jak się wydaje. Mają też wady, które należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu instalacji. Jedną z największych wad implantów jest wysoka cena zabiegu – pojedynczy implant kosztuje od 3500 do 4000 zł. Jak widać koszty są spore i głównie z tego powodu większość pacjentów rezygnuje z protez stałych na rzecz tańszych protez ruchomych lub tzw. mostów.

Implanty zębowe
Implanty zębowe

Kolejną wadą jest możliwość wystąpienia powikłań po operacji wszczepienia implantu. Wielu pacjentów obawia się, że implanty zębowe wpłyną na ich ogólny stan zdrowia i okazuje się, że ich obawy są w pełni uzasadnione. Mimo, że proteza wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, jest bezpieczna i odpowiednia dla naszego organizmu, tzw. Kompatybilne produkty, w niektórych przypadkach są odrzucane przez organizm. Jedną z przyczyn są alergie, alergie i niemożność prawidłowego obchodzenia się z implantami dentystycznymi.

Tak jak dbamy o nasze naturalne zęby, tak samo powinniśmy dbać o nasze implanty i dziąsła, szczególnie po zabiegach chirurgicznych. Po wszczepieniu implantu należy przestrzegać właściwych zasad higieny jamy ustnej oraz zaleceń dentysty. Okolice implantu są bardziej wrażliwe, dlatego też narażone są na różnego rodzaju infekcje bakteryjne, które mogą spowodować odrzucenie implantu przez nasz organizm. Jak zatem dbać o protezy? Myj zęby po każdym posiłku – co najmniej trzy minuty, kup specjalny płyn do płukania ust i nić dentystyczną, ale przede wszystkim pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty – jak mówi przysłowie „ostrożność zawsze się opłaca”.

Teraz, gdy rozumiesz wady i zalety implantów dentystycznych, podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością będzie łatwiejsze. Pamiętaj jednak, aby dokładnie omówić to ze swoim dentystą, ponieważ w niektórych przypadkach wszczepienie implantu może nie być takie proste. Stomatolog odpowie na Twoje pytania i objawy związane z zabiegiem – nie bój się zadawać pytań i bądź świadomym pacjentem!