Plakaty na ścianę

Plakaty na ścianę

Plakaty na ścianę mogą okazać się bardzo interesującym dodatkiem do wielu pomieszczeń. Mogą sprawdzić się nie tylko w pokoju dziecięcym, ale również w salonie i w sypialni. Jeśli zależy nam na tym, aby pełniły swoją funkcję dekoracyjną, to muszą być odpowiednio dobrane do aranżacji.

Jak wybrać plakaty na ściany, które będą dopasowane do wnętrza? Na co zwrócić uwagę przed zakupem plakatów? Jakie modele na dzień dzisiejszy uznawane są za modne? W jaki sposób zamontować plakaty bez niszczenia ściany? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jak wybrać plakaty na ściany, które będą dopasowane do wnętrza?

To, że jesteśmy fanatykami motoryzacji, gwiezdnych wojen lub ogrodnictwa nie oznacza, że zakup plakatu z takim motywem jest rozsądnym pomysłem. Pamiętajmy o tym, że dekoracja ta będzie znajdować się w centralnym punkcie mieszkania, dlatego też dopasowanie jej do aranżacji to niemalże konieczność. W końcu każdy z nas chciałby wnętrze, które będzie spójnie wykończone. Specjaliści każdorazowo zwracają uwagę na to, aby plakat na ścianę był zakupiony mając na uwadze to, w jakim stylu mieszkanie zostało urządzone. Przykładowo do wnętrza w stylu skandynawskim możemy nabyć egzemplarze, które w pewien sposób nawiązują do natury – będą świetnie komponować się z drewnem, szkłem i naturalnymi materiałami. Do wnętrz industrialnych zalecane są minimalistyczne plakaty na ścianę, w kolorach stonowanych. Nieco inaczej wygląda to w przypadku glamour – styl ten wyróżnia się przepychem, dlatego też odpowiednia może okazać się złota kolorystyka. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że plakaty na ścianę mogą zostać dobrane na zasadzie kontrastu – przykładowo tworzenie minimalistycznych wnętrz może wiązać się z kolorowym, krzykliwym wzorem, bowiem jest to skuteczne przełamanie nudnego schematu. 

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem plakatów?

Plakaty na ścianę to element dekoracyjny, który cieszy się ogromnym uznaniem. Ich wybór z pewnością nie należy jednak do najłatwiejszych. Warto jednak skupić się na kilku aspektach, które w sposób szczególny mogą mieć znaczenie. Pierwszym jest chociażby wzór, którego atrakcyjność jest bardzo istotna. Niemniej ważny jest rozmiar wcześniej wspomnianego dodatku dekoracyjnego. W zdecydowanej większości przypadków producenci posiadają w ofercie zarówno modele niewielkich rozmiarów, jak i te umożliwiające zakrycie całej ściany. Przed zakupem plakatów zmierzmy miejsce, w którym będzie się znajdował – w ten sposób unikniemy przykrych sytuacji. Warto skupić się również na jakości wykonania. Kupując plakat na ścianę wysokiej jakości możemy mieć pewność co do tego, ze będzie nam towarzyszył przez stosunkowo długi okres czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kierować się opiniami innych klientów – wbrew pozorom mogą mieć kluczowy wpływ, jeśli chodzi o podjęcie ostatecznej decyzji. Na jakość plakatu wpływa oczywiście sam papier, na jakim został wydrukowany. Najczęściej spotykany jest ten, którego gramatura wynosi 240 g/m2. Jest wystarczająco gruby, aby przylegać do ściany w sposób odpowiedni.

Jakie modele na dzień dzisiejszy uznawane są za modne?

Plakaty na ścianę
Plakaty na ścianę

Zdecydowanie najpopularniejsze są modele, które charakteryzują się minimalistycznymi wzorami. Jest to dekoracja, która uznawana jest za uniwersalną, dlatego też może zostać użyta właściwie w każdym pomieszczeniu. Należy podkreślić, że nie zmarnuje się nawet wtedy, gdy będziemy zainteresowani przearanżowaniem mieszkania. Wśród minimalistycznych plakatów wyróżnia się często grafiki, które tworzone są za pomocą jednej linii. Z powodzeniem mogą przedstawić niemalże każdy obiekt, niekiedy pozostawiają szerokie pole co do pomysłów osób obserwujących. Dużym uznaniem cieszą się także plakaty, które są przeznaczone do pokojów dziecięcych. W zdecydowanej większości przypadków przedstawiają one zwierzęta i różnorodne postacie z bajek. Maluchy znacznie przyjemniej spędzają swój wolny czas, jeśli są otoczeni atrakcyjnymi grafikami, aniżeli surowymi ścianami. Jest to w zupełności zrozumiałe.

W jaki sposób zamontować plakaty bez niszczenia ściany?

Ważne jest, aby plakaty na ścianę były odpowiednio zamontowane. W większości przypadków nie chcemy niszczyć powierzchni, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie półki na plakaty- są stosunkowo wąskie, jednocześnie nie rzucają się w oczy. W każdej chwili możliwe jest przearanżowanie tego, co znajduje się na półce. Plakaty mogą być również oparte na ścianę – jest to najłatwiejszy sposób. Alternatywnym rozwiązaniem jest taśma dwustronna, którą bez większych problemów możemy odkleić od ściany. Ciekawe są również rzepy, które przykleja się do ramy, a następnie przyciska do oczyszczonej powierzchni. Stosowane są również samoprzylepne gwoździe, plastry samoprzylepne, sznurki, sztalugi, jak również plastikowe wieszaki samoprzylepne na ścianę – w praktyce zależy to od indywidualnych preferencji.