Jak zdobyć środki na własny biznes – aby zdobyć środki na rozpoczęcie lub dalsze prowadzenie własnego biznesu będziesz potrzebował pożyczki na start. Jednak skąd pożyczyć pieniądze potrzebne do rozpoczęcia biznesu?

Ile pieniędzy potrzeba, by zacząć własny biznes?

To pytanie, od którego koniecznie musisz zacząć. Najlepiej poświęcić dużo czasu na znalezienie na nie  jak najdokładniejszej odpowiedzi. Dlaczego to takie ważne? Bo bez tej wiedzy nie będziesz mógł sprecyzować, na jaką kwotę dokładnie potrzebujesz pożyczki. Dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się skąd weźmiesz pieniądze na rozpoczęcie biznesu – najpierw określ jakiej kwoty potrzebujesz. Dotyczy to zarówno tych, którzy dopiero zaczynają zakładać własną firmę, jak i tych, którzy już ją posiadają. Posiadanie planu jest zawsze najważniejsze przy planowaniu zdobywania środków pieniężnych na biznes.

To może zaoszczędzę? Jeśli dziś zacznę odkładać, to za…

Ten pomysł wydaje się być najbezpieczniejszą opcją. Poświęcenie własnych przyjemności w imię biznesu, w którym pokłada się wielkie nadzieje – na pierwszy rzut oka wydaje się najrozsądniejszą opcją. Jednak zastanów się, ile lat musiałbyś oszczędzać? I jak wiele musiałbyś poświęcić? Smaczne jedzenie, wycieczki, ubrania – z czego musiałbyś zrezygnować, aby osiągnąć cel? Oczywiście, jeśli masz możliwość oszczędzania bez wyrzekania się życia na aktualnym poziomie – to warto rozważyć tę opcję. Jednak i tak problemem jest to – ile czasu Ci zajmie odłożenie wystarczającej kwoty? Poza tym – jaką masz pewność, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będą wystarczające? Może Cię czekać wiele frustracji, a to z pewnością nie wpłynie dobrze na twój biznes.

Mam tyle rzeczy… To może coś sprzedam?

Powszechnie wiadomo, że aby coś zyskać – trzeba poświęcić coś innego. Dlatego wielu ludzi nie mogąc znaleźć środków na prowadzenie biznesu, sprzedaje to co już posiada. Dlaczego? Bo jak się okazuje, choć sami tego nie dostrzegamy, zazwyczaj posiadamy naprawdę wiele. Samochód? Mieszkanie? A co jeśli biznes się nie uda? Z czym wtedy zostaniesz? Zastanów się, czy chcesz stracić to co już masz na rzecz niepewnej przyszłości. Rozejrzyj się wokół i poszukaj oferty pożyczki unijne dla firm na start. Wiele wielkich firm zaczynało właśnie od zadłużania się. Ale niestety, musisz pamiętać, że nie każdemu się udaje, dlatego zawsze mieć lepiej przygotowany plan awaryjny. Jednakże, jeżeli nie jesteś w stanie zagwarantować sobie bezpieczeństwa finansowego w razie upadku firmy – nic dziwnego, że boisz się wybrać tę opcję. Właśnie w obawie przed bankructwem – wielu ludzi rezygnuje ze swoich wielkich marzeń o prowadzeniu dochodowego biznesu.

Rodzina, przyjaciele i znajomi

To właśnie osoby, do których zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracasz się ze swoimi problemami różnej maści – kłopoty sercowe, w pracy czy zwyczajne troski dnia codziennego. Jednak zastanów się, czy chcesz pożyczać od osób, które znasz i lubisz. Twój biznes może nie przynosić zysków od razu. Co gorsza, musisz być przygotowany, że w pierwszych miesiącach prowadzenia biznesu będziesz na minusie. Czy chcesz niszczyć starannie pielęgnowane relacje? Ponadto musisz wziąć pod uwagę, że nie każdy będzie chciał pożyczyć Ci pieniądze. I wcale to nie oznacza, że takiej osobie na Tobie nie zależy. Może po prostu nie ma takich funduszy, albo nawet jeśli je ma – to planuje je przeznaczyć na inny cel. Wielu ludzi po prostu boi się pożyczać przyjaciołom w obawie, że zniszczy to ich przyjaźń. Nie przekonuj ich na siłę. Przecież, by zdobyć środki na prowadzenie własnego biznesu – nie musisz poświęcać swoich relacji.

Co, więc jest najlepszą opcją?

Jak zdobyć środki na własny biznes
Jak zdobyć środki na własny biznes

Niewątpliwie najlepiej będzie dla Ciebie, aby wziąć pożyczkę. Ale pamiętaj, by zawsze upewnić się, że miejsce, z którego pożyczasz jest bezpiecznym źródłem i nie czekają Cię żadne nieprzyjemne niespodzianki. Koniecznie sprawdź dokładnie osobę, od której pożyczasz jeszcze przed podpisaniem umowy. Pożyczki dla przedsiębiorców są coraz częstsze i oferuje je coraz więcej instytucji.

Od jakich instytucji mogę pożyczyć?

Czas trwania był trudny dla wszystkich, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie posiadali dużych oszczędności i w odróżnieniu od wielkich korporacji – nie mogli poradzić sobie w czasie kryzysu. Dlatego zarówno państwo jak i Unia Europejska postanowiły wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym dla nich czasie. Istnieje wiele pożyczek unijnych dla firmy na start. Jeśli nie chcesz decydować się na tak dużą sumę, zawsze możesz wziąć mikropożyczkę unijną. Coraz więcej początkujących przedsiębiorców decyduje się na wzięcie pożyczki płynnościowej POIR. Czym jest POIR? To pożyczki z funduszu Programu Inteligentny Rozwój. Do kogo są skierowane? Głównie do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw, które borykają się z problemami finansowymi po pandemii.

Mam wiele wątpliwości… Gdzie mogę szukać pomocy?

Najlepiej zapytać kogoś zaufanego – może ktoś z twojej rodziny lub znajomych zajmuje się udzielaniem pożyczek i pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Skonsultuj się ze specjalistą, nie podejmuj decyzji pochopnie. Jeśli, jednak nie masz z kim przedyskutować swojej decyzji – zdaj się na własny instynkt. Czasem trzeba zaryzykować, aby coś zyskać.