Jak otworzyć puszkę rolety zewnętrznej? Rolety zewnętrzne są bardzo popularne przy okazji różnego typu obiektów architektonicznych. Wykorzystywane są tak samo w sklepach z witrynami, na parterach bloków mieszkalnych, czy domach jednorodzinnych. Ich ogromną zaletą jest możliwość doboru rozwiązania do warunków, jak również potrzeb klientów. Bardzo popularne są rolety antywłamaniowe, które zapewniają większe bezpieczeństwo użytkownikom poszczególnych przestrzeni. Trzeba mieć na uwadze, iż każdy produkt, określany jako antywłamaniowy, w gruncie rzeczy zobligowany jest do posiadania certyfikatu, który potwierdza jego właściwości. Natomiast dokument tego typu uzyskiwany jest w drodze atestów na poszczególnych modelach. Dzięki temu klienci mają większą pewność co do jakości towaru, który kupują.
Certyfikat antywłamaniowy – co to takiego?
Obecnie szereg produktów, które oferowane są w sektorze budowlanym, zobligowany jest do posiadania odpowiedniej jakości. Nad nią czuwają poszczególne instytucje, które przeprowadzają szereg testów, w celu obiektywnej oceny elementu, jako zabezpieczenia, także na wypadek włamania. Tego typu czynności są przede wszystkim stosowane względem okien i drzwi określanych jako antywłamaniowe, jak również rolet. Dla poszczególnych elementów przewidziana jest skala klasyfikacyjna, która określa jakość danego rozwiązania. W przypadku rolet wyróżnić można sześć progów wytrzymałości na wypadek włamania:
- RC1 – produkty te chronią przed przypadkową próbą włamania z użyciem siły fizycznej, w tym przypadku produkt sprawdza się względem włamywaczy pozbawionych doświadczenia, jak też wandali, którzy nie dysponują żadnym sprzętem
- RC2 – produkty z tej kategorii sprawdzają się również w trakcie prób włamania przy użyciu prostych narzędzi
- RC3 – w tym przypadku rolety są odporne na zastosowanie narzędzi takich, jak ciężki łom, śrubokręt, także wiertarki
- RC4 – elementy o tej klasyfikacji są stosowane przy okazji obiektów, które narażone są na zaplanowane włamanie przez osoby nieproszone, które dysponują odpowiednim sprzętem
- RC5 – w tym przypadku rolety są odporne na użycie szlifierek, pił, czy innych elektronarzędzi, które mogłyby sforsować elementy o mniejszej wytrzymałości
- RC6 – to produkty najwyższej jakości, bardzo profesjonalne, które skutecznie zniechęcają włamywaczy wyposażonych także w zaawansowane narzędzia udarowe
W przypadku obiektów mieszkalnych najczęściej stosuje się produkty sklasyfikowane jako RC1 do RC3. Jeśli jednak ktoś jest właścicielem sporego majątku, zaleca się zastosowanie przynajmniej rolet antywłamaniowych z certyfikatem RC3 lub wyższym. Produkty takie z kategorii RC5 i RC6 wykonywane są wyłącznie na specjalne zamówienia.
Jakie rolety wybrać do mieszkania?
Jeśli mieszkanie mieści się na piętrze, spokojnie można zastosować wyłącznie rolety dzień noc. Są one doskonałym sposobem na aranżację wnętrza, jak również praktycznym rozwiązaniem. Sprawdzają się przede wszystkim w sypialniach, jak również salonach. Dzięki specjalnej, podwójnej konstrukcji materiałowej, można swobodnie regulować ilość światła, która dostaje się do środka mieszkania. Innym rozwiązaniem są rolety materiałowe, które są jednolite, wykonane w wielu odcieniach, co również ułatwia ich dopasowane do poszczególnej stylistyki pomieszczenia. Elementy tego typu mogą być wykorzystywane razem z zasłonami i firanami, w celu stworzenia kompletnej, eleganckiej przestrzeni. Dodatkowo, w celu ograniczenia ilości owadów latem, jak też możliwości otwierania okiem wieczorami, gdy światło elektryczne może przyciągać owady, warto zamontować moskitiery.
Mieszkanie na parterze i domy rodzinne – rolety antywłamaniowe
Dla bardziej wymagających osób, w szczególności tych, które mieszkają w domach rodzinnych, czy mieszkaniach na parterze, do okien których dostęp jest bardzo łatwy, sprawdzać się będą rolety antywłamaniowe. Są doskonałym sposobem zarówno na ograniczenie ilości światła w pomieszczeniach, jak również przekładają się na redukcję strat ciepła w okresie grzewczym. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania automatycznego napędu, który dodatkowo ułatwia obsługę elementów tego typu. Sterowanie roletami odbywa się wtedy za pomocą pilota. Co więcej, ich częścią mogą być moskitiery okienne.
Roleta zewnętrzna – otwieranie puszki
Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż puszkę otwiera się wewnątrz pomieszczenia. Wszystkie rolety okienne wewnętrzne są w ten sposób montowane, z uwagi, iż uniemożliwia to potencjalnym włamywaczom dostęp do mechanizmu. Natomiast wszystkie typy rolet wyposażone są w pokrywy rewizyjne, które zapewniają wygodny dostęp do puszki, który może być niezbędny w sytuacji, gdy roleta się zablokuje. Pokrywę ściąga się najczęściej przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia. Jest ono umieszczane pomiędzy zewnętrzną krawędzią puszki a pokrywą, by następnie podważyć ją. Czynność należy wykonać na całej długości rolety tak długo, aż pokrywę będzie można wygodnie zdjąć. Zastępczo można wykorzystać płaski śrubokręt, jednak producenci rekomendują zastosowanie wyłącznie przeznaczonych do tego celu narzędzi.