Jak zacząć robić tatuaże? Tatuaże to bardzo popularny trend. Wcześniej na ich wykonanie decydowały się osoby z pewnych grup społecznych, aby określić swoją do nich przynależność. Obecnie, taka forma tatuowania obowiązuje jedynie w wybranych krajach i grupach. W Europie tatuowanie pełni funkcję ozdabiania ciała. Ma też wymiar symboliczny. Tatuażysta to osoba która zajmuje się wykonywaniem wzorów na ciele. W jaki sposób można nim zostać?

Wiedza to podstawa

Jak zacząć robić tatuaże?
Jak zacząć robić tatuaże?

Najlepsi tatuażyści z Lucky Seven zaczynają od szkolenia teoretycznego. Wykonywanie tatuaży to również znajomość ludzkiej anatomii, a przede wszystkim zasad higieny. Niewłaściwe posługiwanie się  nimi może prowadzić do zakażeń i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oprócz szkoleń i kursów tatuowania można też wiedzę zdobywać samodzielnie, korzystając z licznych źródeł. Po pierwsze z książek. Po drugie z internetu. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia, jakie można zdobyć w studiu tatuażu.

Jak zacząć? Przede wszystkim należy postawić na zdobywanie doświadczenia, czyli po prostu tatuowanie. Wielu początkujących tatuażystów zaczyna od wykonywania wzorów na ciele swoich znajomych. Inną opcją jest ogłoszenie z darmowymi tatuażami lub pokryciem kosztów narzędzi i barwników. Decydując się na takie rozwiązanie i w końcu klientów, należy jednak za każdym razem uświadomić ich o niskim doświadczenia. Dobry tatuażysta powinien tatuować minimum 2 razy w tygodniu. Zaleca się, aby na początku były to niewielkie wzory. Do trenowania przydatne są również linie. Posiadanie tych umiejętności daje już dużą bazę do rozwijania warsztatu. Skupienie się na małych tatuażach pozwala też budować umiejętność koncentracji, która jest wymagana w tym zawodzie. Osoby, które na początku nie umiały skupić się przez kilkanaście minut, po kilku latach swojej pracy wykonują tatuaże https://www.zwierzaki.net.pl/jak-robic-tatuaze/ nawet przez kilka godzin.

Jak trenować tatuowanie?

Zanim przyjdziemy do tatuowania na ludzkiej skórze, warto podjąć próby na syntetyczne materiałach. Wielu tatuażystów swoje pierwsze próby podejmuje na sztucznej skórze. Jest to również świetny sposób, aby dodatkowo trenować warsztat. Dzięki wykonywaniu tatuaży na sztucznej skórze, nie trzeba martwić się o ewentualną pomyłkę. Nic jednak nie zastąpi prawdziwego tatuowania. Osoby, które pracują w tym zawodzie podkreślają, że wiąże się to zarówno z dużą adrenaliną, jak i ekscytacją. Podczas pracy nie ma mowy o pomyłkach ani próbach. Wszystko co powstaje, zostaje już na zawsze. Praca tatuażysty to również spełnienia artystycznych marzeń i możliwość realizowania się w tym zakresie.

Od błędów do perfekcji

Nie ma mowy, by osiągnąć mistrzostwo w tym zawodzie bez mozolnych prób. Początkowo mogą być ona obarczone wieloma błędami i niepowodzeniami. Nie wolno się jednak zrażać. Mimo trudności należy wciąż próbować. Trening powinien być regularny. Regularne próby mają na celu doskonalenie techniki, ale pozwalają też zbudować portfolio. Posiadanie licznych realizacji pozwala zdobyć zatrudnienie w dobrym studio tatuażu.

Jak zatem skutecznie trenować?

Oprócz tatuowania można też postawić na rysunek. Okazuje się, że hobbystyczne rysowanie ma również wpływ na warsztat tatuatora. Rysowanie wzmacnia rękę i pozwala doskonalić technikę. W tym celu można znaleźć szkice w internecie lub literaturze fachowej. Można wydrukować prosty wzór linearny lub bardziej skomplikowane mandale. Na początku treningu rysunek powinien zawierać jak najwięcej linii. Powinien być również wypełniony przynajmniej w jednej trzeciej. Kiedy mamy już o taki szkic, można zaznaczyć długopisem lub ołówkiem zarówno linie, jak i kontury. Zadanie należy wykonywać bardzo precyzyjne, ponieważ jest ono zbliżone do realnego tatuowania. W swojej pracy tatuatorzy często korzystają z kalek.

Dzięki nim można na skórze odbić wybrany wzór. Najważniejsza w obu przypadkach jest precyzja. Wykonując czynność, należy śledzić ruch ręki, oceniając swoją pracę. Jeśli zdarzy nam się błąd, czynność należy powtórzyć. Na rysunku nie może znajdować się krzywa linia. Naszym celem jest dążenie do perfekcji. Ćwiczenie jest bardzo rozwijające, ma również wpływ na dalszy warsztat. Pozwala skutecznie trenować zarówno nadgarstek, jak i dłoń, które mają istotne znaczenie w pracy tatuatora. Rysowanie ćwiczy też cierpliwość, która także ma wpływ na efekty pracy tatuatora z klientem. Jak widać, trening można odbywać się zarówno na kartce, jak i sztucznej skórze czy z klientem.

Podsumowując, trening jest podstawą warsztatu każdego tatuatora. Zanim jednak przystąpimy do wykonywania wzoru, należy zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną. Dotyczy to szczególnie zasad higieny, obsługiwania narzędzi czy akcesoriów. Trening można wykonywać na wiele sposobów. Najważniejsza jest jego regularność i precyzja. Na początku warto wykonywać proste wzory, aby później zwiększać ich trudność. Linie i małe rozmiary tatuaży będą odpowiednie na początku. Z czasem można postawić na większe wzory, jak i ciekawsze techniki. Niewątpliwie, im więcej tatuujemy, tym lepszymi specjalistami się stajemy i zyskujemy stałych klientów.