Jak usunąć klej z wykładzin dywanowych? Odpowiedź na pytanie, jak usunąć klej z wykładzin dywanowych, nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wiąże się to zwykle z wynajmem specjalistycznego sprzętu oraz dużą ilością czasu i pracy. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zrobić to szybko i sprawnie.
Wątpliwe kleje do dywanów
Klej nakładamy pod dywan głównie po to, aby zapewnić dobre i trwałe trzymanie. Dywany sklejone w ten sposób pozostają we właściwej pozycji, nie przesuwając się i nie zwijając, co gwarantuje porządek w środku i co najważniejsze nasze bezpieczeństwo. W końcu zapobiega to niefortunnym potknięciom i poślizgnięciom. Klej jest więc ważnym elementem niezbędnym do prawidłowego ułożenia wykładzin podłogowych, ale problemy pojawiają się, gdy chcemy go zastąpić innym klejem lub np. panelami, kafelkami czy linoleum.
Gdy zdejmiemy dywan, jego pozostałości mogą pozostać pod podłogą wraz z nieestetycznymi plamami po kleju, co może być szczególnie uciążliwe podczas renowacji nowych podłóg. Mogą uniemożliwić skuteczne ułożenie nowej warstwy kleju i spowodować nierówny panel, który nie będzie dobrze leżał na nim. W tym przypadku postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie – jak usunąć klej z dywanu? Zanim przejdziemy do usuwania kleju z dywanów, najpierw musisz całkowicie pozbyć się samego dywanu. W tym celu warto zainwestować w dedykowany nóż do dywanów z wymiennymi ostrzami, chociaż standardowy wysuwany nóż do tapet też sobie poradzi. Dywan należy pociąć na paski o szerokości od 10 do 20 cm, które następnie odrywa się od podłogi. Usuwanie powinno być szybkie i płynne, ale jeśli dywan jest stary lub zakurzony, warto zainwestować w maskę przeciwpyłową. Maska przyda się też później, usuwając klej z dywanu.
Metalowe skrobaczki będą naszymi dobrymi sprzymierzeńcami
Skrobaki podłogowe doskonale nadają się do usuwania luźnego kleju z dywanu, a także pozostałości, których nie można usunąć ręcznie. Różni się od standardowych skrobaków tym, że posiada długą rączkę, która pozwala w wygodny sposób usunąć resztki kleju i dywanu z podłóg. Całość przypomina miotłę, ale na jej powierzchni znajduje się metalowy, ostry skrobak. Dzięki niej praca przebiegnie gładko, a co najważniejsze szybciej i przy mniejszym wysiłku mięśni niż standardowa szpatułka z krótką rączką. Z jego pomocą bez problemu usuniemy z dywanu wszelkie pozostałości i luźny klej. Po zakończeniu tej fazy prac podłogę należy dokładnie zamieść. To jednak nie koniec, ponieważ być może będziemy musieli usunąć najbardziej uciążliwe pozostałości po twardym kleju. Jak to zrobić?
Sprzęt do usuwania kleju
Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak usunąć klej z dywanów, w końcu dojdziemy do momentu, w którym potrzebny nam będzie profesjonalny sprzęt. Dzieje się tak dlatego, że klej, którego nie można zeskrobać skrobakiem, prawdopodobnie stwardniał i bardzo mocno przylega do podłoża. W takim przypadku pierwszą jego warstwę należy potraktować stalową szczotką, aby ułatwić dalszą pracę. Po takim zabiegu pozostaje nam tylko wypożyczyć lub kupić specjalną szlifierkę.
Urządzenie powinno być na tyle duże, aby wygodnie rozcierać klej po powierzchni podłogi. Dobrze by było, gdyby szlifierka została wyposażona w długą, wygodną w trzymaniu rączkę, aby praca na podłodze nie obciążała naszych pleców. W trosce o zdrowie warto również nosić wyżej wymienione maski przeciwpyłowe – drobny pył powstający podczas szlifowania podłogi może dostać się do płuc i negatywnie wpłynąć na stan naszych dróg oddechowych. Słuchawki ochronne są również przydatne, aby chronić nasze uszy przed hałasem, zapobiegać uszkodzeniom słuchu i zapobiegać zmęczeniu przez ciężkie dźwięki. Po szlifowaniu podłoga musi być dokładnie oczyszczona. Musimy usunąć cały kurz, który opadnie na podłogę, a także resztki dywanu i kleju. Kiedy to robimy, musimy upewnić się, że szlifowanie nie powoduje nierówności podłogi. Jeśli zauważymy różnice w wysokości podłoża, konieczne może być wylanie jastrychu w celu wyrównania podłoża.
Kiedy warto rozważyć zatrudnienie firmy?
Jeśli wszystkie te kroki są dla Ciebie niejasne lub trudne, rozważ zatrudnienie zespołu z firmy, która przygotowuje podłogi pod nowy dywan, panele lub kafelki. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku. Profesjonaliści doskonale wiedzą, jak usunąć klej z dywanu. Firmy remontowe doskonale orientują się w tej tematyce i dysponują odpowiednim sprzętem najnowszej generacji, który pozwala na szybkie usunięcie wykładziny z pozostałości i całego kleju, aż do gołej, czystej warstwy zaprawy.