Domy drewniane jak budować aby były energooszczędne i komfortowe? Drewno to naturalny materiał o wielu atrakcyjnych właściwościach i walorach. Wśród nich można wyróżnić takie czynniki jak wydzielanie fitoncydów, które mają korzystny wpływ na układ oddechowy. Ponadto osiągają znaczną żywotność. Wiele osób na pewno widziało duże drewniane budynki, które zostały wybudowane jeszcze w okresie przedwojennym. Również obecne postawione budynki z drewna z łatwością wytrzymują dziesiątki lat.

Dlaczego drewno uznawane jest za najlepszy materiał do budowy domów?

Domy drewniane jak budować aby były energooszczędne i komfortowe?
Domy drewniane jak budować aby były energooszczędne i komfortowe?

Najpopularniejszym materiałem do budowy domów drewnianych jest tarcica iglasta. Powodów tego jest kilka: tarcica świerkowa i sosnowa ma znaczną wytrzymałość, a jednocześnie jest łatwa w obróbce, drewno nie pęka podczas wysychania. Dobrze wysuszone drewno ma wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, a jednocześnie z łatwością znosi gwałtowne wahania temperatury i wilgotności.

Inwestorzy zastanawiają się – domy drewniane jak budować, aby trwały długo w niezmienionym stanie? Największą popularnością cieszą się domy drewniane z drewna klejonego, specyfika takiej tarcicy polega na tym, że nie jest ona wycinana z całego kawałka drewna, ale klejona ze wstępnie wysuszonych desek. Know-how tej technologii polega na tym, że deski o różnych kierunkach słojów są ze sobą sklejane w jedną solidną belkę hbe.

Technologia klejenia wysokotemperaturowego sprawia, że klej tak głęboko wnika we włókna, że po prostu nie ma przypadków odklejania się wysokiej jakości drewna. Po ostygnięciu drewna do 70 stopni jest wysyłane do dodatkowego suszenia, a następnie do impregnacji. Obecnie drewno klejone warstwowo jest najchętniej wybierane do budowy domów. 

Zalety tarcicy klejonej warstwowo

Równomierne rozłożenie naprężeń drewna w tarcicy klejonej warstwowo zamienia ją w rodzaj sprężyny nieuginalnej. Dzięki czemu domy z drewna klejonego warstwowo nie wymagają czasu na kurczenie się po zakończeniu budowy. Nie podlegają odkształceniom przez cały okres użytkowania domu, który może przekroczyć 100 lat. Porównując z innymi materiałami okazuje się, że budowa domów z drewna to najmniejsze prawdopodobieństwo odkształcenia materiału, Materiał ten zapewnia dobre właściwości termoizolacyjne, lepszą wytrzymałość materiału, lepszą trwałość.

Domy HBE świetnie prezentują się zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, są przyjazne dla środowiska i przepuszczają powietrze. Dzięki mikroporom drewna w domach powietrze nie ulega zastojowi, a wilgoć nie kumuluje się. Domy drewniane według technologii hbe, budowane są z belek łączonych pionowo na tak zwany podwójny pióro-wpust. Poza ty na styku każdego bala wykonywany jest specjalny kanał na instalację elektryczną.

Drewno klejone warstwowo – długa eksploatacja

W przeciwieństwie do belek profilowanych, belki klejone nie wymagają w ogóle wstępnego skurczu. Według danych większości producentów takiej tarcicy, całkowity skurcz materiału po wybudowaniu domu z drewna klejonego warstwowo wynosi nie więcej niż 1% w ciągu pierwszego roku eksploatacji. Uważa się, że drewno klejone warstwowo nie ulega pękaniu przez cały okres użytkowania, który dla materiałów iglastych wynosi znacznie ponad 100 lat. Ze względu na to, że deski przed klejeniem suszy się osobno, drewno klejone ma najmniejszą wilgotność w porównaniu ze wszystkimi innymi rodzajami drewna. Wszystkie te cechy sprawiają, że drewno hbe jest uznane za jedno z najlepszych materiałów do budowy domów.

Jak powinno być przygotowane drewno do budowy domu?

Domy HBE, czyli budowane z drewna klejonego warstwowo to znaczy odpowiednio wysuszonego, uzyskały odporność na szkodniki, grzyby i pleśń. Można, więc stwierdzić, że jest to materiał martwy biologicznie, dlatego korniki czy kołatki nie znajdą w nim pożywienia. Jak budować domy drewniane, aby były ciepłe i przytulne? Ważny jest współczynnik przenikania ciepła, w przypadku konstrukcji hbe usunięte są mostki termiczne. Podczas budowy idealna szczelność jest osiągana dzięki dobraniu odpowiednich materiałów.

Budowa domów drewnianych wzrasta, ponieważ materiał jest odporny na działanie ognia. Jak to możliwe w przypadku drewna? Otóż, do budowy wykorzystywane jest drewno czterostronnie strugane, po którym płomienie tylko ślizgają się, nie zajmując całej powierzchni domu. Powstaje na powierzchni drewna zwęglona warstwa odcinająca dopływ powietrza. A to powoduje, że przekrój nie zostaje naruszony. Domy drewniane z drewna klejonego są suche, ekonomiczne w eksploatacji i komfortowe. Dlaczego? Drewno hbe wytwarza specyficzny klimat w pomieszczeniach, dzieje się tak dzięki temu, że drewno klejone wchłania wilgoć a następnie ją oddaje.   

Budując dom z drewna, można nie tylko urzeczywistnić najśmielsze pomysły architektoniczne, ale także stworzyć przyjazną dla środowiska atmosferę. Dom drewniany można postawić na dowolnym terenie, praktycznie na każdym gruncie. Uzyskuje się budynek energooszczędny, który jest wyposażony w masywne stropy i ściany. Zaletami technologii hbe jest to, że dom nie nagrzewa się szybko w czasie upałów a także nie wychładza w niższych temperaturach.