Podologia – jak dbać o stopy? Podologia to odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się zdrowiem i estetycznym wyglądem stóp. Wielu podologów podkreśla, że odpowiednia, samodzielna dbałość o stopy, może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jak prawidłowo dbać o stopy? W poniższym artykule prezentujemy szereg wartościowych porad i wskazówek.

Po pierwsze: odpowiednie nawilżenie stóp

Podologia - jak dbać o stopy?
Podologia – jak dbać o stopy?

Jednym z podstawowych elementów, o którym koniecznie muszą wiedzieć wszystkie osoby, które chciałyby, by ich stopy były w dobrym stanie, jest odpowiednie nawilżenie. Jeżeli ten element pielęgnacji stóp jest traktowany po macoszemu, dość szybko możemy zacząć zmagać się z wieloma bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami. Mowa tutaj chociażby o pękających stopach, co może być bardzo bolesne.

Jak zwiększyć nawilżenie stóp? W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie kremy o wysokiej jakości dedykowane do używania w okolicach stóp. Krem musi być dostosowany do potrzeb i charakterystyki naszej skóry. W przypadku, gdy borykamy się ze znacznym przesuszeniem naszej skóry i pękaniem, warto postawić na specyfiki wyróżniające się działaniem regenerującym i przyspieszającym gojeniem. Świetnym rozwiązaniem są także te kosmetyki, w których są zawarte składniki antybakteryjne i antygrzybicze, co dodatkowo zapobiega powstawaniu bardzo groźnych chorób w okolicach stóp.

Kąpiele stóp

Aby cieszyć się zadbanymi, estetycznymi stopami, należy także zdecydować się na stosowanie odpowiednich kąpieli regeneracyjnych. W jaki sposób przygotować taką kąpiel dla stóp? To bardzo proste. Nalewamy do miski trochę ciepłej wody oraz niewielką ilość preparatu pielęgnacyjnego do stóp. Następnie zamaczamy nogi i trzymamy je w misce przez minimum kilkanaście minut.
Po kąpieli warto także użyć pumeksu, gdyż to dzięki niemu w łatwy i szybki sposób można zlikwidować wszelkiego rodzaju twarde miejsca pod stopami. Uwaga: pumeksu należy używać dopiero wtedy, gdy skóra stanie się bardziej miękka. Jest to szczególnie ważne, gdyż w ten sposób nie będziemy tracić czasu na nieefektywne tarcie skóry.

Peeling stóp – nieodłączny element każdej kąpieli

Wiele osób podczas kąpieli decyduje się także na przeprowadzenie innego zabiegu, a mianowicie peelingu stóp. Jest to bardzo dobry pomysł, gdyż wykonując ten zabieg możemy zlikwidować martwy naskórek. Peeling można robić w domowym zaciszu. Jak go wykonać? To proste. Podstawowy składniki, którego używa się do przygotowania peelingu, to cukier.
Wiele osób decyduje się także na zakup gotowych peelingów w sklepie podologicznym, gdyż w ten sposób mogą zaoszczędzić sporo czasu oraz dodatkowo mają pewność, że przeprowadzenie danego peelingu rzeczywiście przyniesie pożądane rezultaty. Im częściej będziemy wykonywać peeling stóp, tym lepiej. Liczba korzyści wynikających z przeprowadzania tego typu zabiegów, jest naprawdę ogromna.

Zwracaj uwagę na noszone obuwie

Warto zdać sobie sprawę z tego, że na ostateczną kondycję i wygląd naszej skóry w okolicach stóp ogromny wpływ ma noszone przez nas każdego dnia obuwie. Zwłaszcza dotyczy to tych osób, które znaczną część dnia spędzają poza domem, zatem siłą rzeczy noszą obuwie. Jednocześnie podolodzy podkreślają, że szczególną uwagę powinno się zwracać zarówno na obuwie zakładane poza domem jak i to, w którym chodzimy w domu.

Buty powinny być przede wszystkim wygodne, zaś nasza skóra musi dzięki nim prawidłowo oddychać. Optymalny obieg powietrza to jeden z najważniejszych elementów, na który koniecznie powinno się zwracać uwagę. Materiał, z którego są wyprodukowane buty, powinien być pochodzenia naturalnego. Podeszwa obuwia nie może być za cienka, ponieważ mogłoby to przyczynić się do występowania sporych przeciążeń.

Specjaliści podolodzy stanowczo odradzają noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz o wąskim przodzie. Bardzo niezdrowe jest także chodzenie boso, bez obuwia. Wszystko to może przyczynić się do powstawania zmian skórnych, przede wszystkim nagniotków i modzeli.

Kiedy warto udać się po pomoc do specjalisty-podologa?

Uwaga: w domowych warunkach zahamowanie pewnych zmian, które nastąpiły na skórze, nie zawsze jest możliwe. Gdy doszło do wystąpienia poważnych zmian, takich jak grzybica, kurzajka czy pękające pięty, wówczas powinniśmy udać się do wykwalifikowanego specjalisty od stóp. O kim mowa? Oczywiście o podologu. Jest to wykwalifikowany lekarz, który doskonale orientuje się w zakresie powstawania chorób w okolicach stóp lub takich zabiegów jak plastyka wałów okołopaznokciowych. Podolog bez trudu zdiagnozuje, w czym tkwi problem oraz dobierze leczenie w taki sposób, aby w możliwie najkrótszym czasie dało się zlikwidować źródło dolegliwości bólowych.

Podologia – opis dziedziny medycznej

Wiele osób w dalszym ciągu nie wie, czym dokładnie zajmuje się podologia oraz podolodzy. Jest to nauka, w której wykorzystuje się wiedzę w zakresie dermatologii, kosmetologii, ortopedii czy diabetologii. Osoba na stanowisku podologa dysponuje odpowiednią wiedzą oraz kompetencjami, które pozwalają na diagnozowanie oraz leczenie chorób powstających w okolicach stóp. Jeżeli z naszymi stopami dzieje się coś niedobrego, powinniśmy skierować się do podologa, a nie do kosmetyczki.