Transport intermodalny w Polsce

Transport intermodalny w Polsce

Transport intermodalny w Polsce – chciałbyś wiedzieć, czym charakteryzuje się transport multimodalny? Statystyki pokazują, że ta metoda transportu przedmiotów z jednego miejsca do drugiego staje się coraz bardziej powszechna. Co powinieneś wiedzieć o transporcie multimodalnym? Jaka jest tutaj główna zaleta? Znajdziesz go w przygotowanym przez nas poradniku.

Czym jest transport intermodalny?

Jest to rodzaj transportu, który w literaturze fachowej jest różnie definiowany. Co ważne, coraz więcej firm korzysta z transportu multimodalnego. Wszystko dlatego, że dowiezienie przedmiotów do miejsca przeznaczenia jest sprawne i szybkie. Aby było to możliwe, wykorzystywane są różne środki transportu. Warto jednak wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Oznacza to, że podczas transportu używana jest tylko jedna jednostka ładunkowa. To jest na całej trasie wysyłki. Na przykład chodzi o kontenery itp. Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, które metody wysyłki są najczęściej używane w połączeniu, prawda? Firmy, które profesjonalnie radzą sobie z tym problemem, stosują różne kombinacje. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w większości przypadków jest to połączenie transportu drogowego i kolejowego. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Pierwszą część trasy pokonują samochody. Na przykład pracownik ma za zadanie dotrzeć do określonej lokalizacji. Oczywiście ważne jest, aby asortyment transportu nie ucierpiał na trasie itp. Następnie jest przeładowywany z samochodu na transport kolejowy. W ten sposób dana klasyfikacja powinna ostatecznie dotrzeć do ostatecznego odbiorcy. Jakie konstrukcje służą do przenoszenia ładunku? W pierwszej kolejności warto wspomnieć tutaj o kontenerach. Czasami używane są również naczepy lub nadwozia wymienne.

Bardzo korzystny wpływ na środowisko

Transport intermodalny w Polsce
Transport intermodalny w Polsce

Okazuje się, że wzrasta wykorzystanie transportu multimodalnego. Dlaczego to się dzieje? Ta forma transportu odmian z jednej lokalizacji do drugiej, między innymi nieruchomość jest bardzo dobra pod względem otoczenia. Eksperci zwracają uwagę, że transport intermodalny podczas użytkowania wytwarza mniej dwutlenku węgla. To jest bardzo ważne. Dzięki temu możesz postawić swoje „cegiełki” na bardzo ważne dla wielu osób kwestie ekologiczne. Jakie są inne cechy transportu multimodalnego? Warto zauważyć, że podczas realizacji można zaobserwować, że zużycie oleju napędowego jest znacznie mniejsze (w porównaniu z innymi opcjami). Ponadto wynikające z tego emisje tlenków azotu są znacznie zmniejszone. Eksperci ds. ochrony środowiska zwracają baczną uwagę na kolejny „element” układanki. Chodzi o to, że w procesie intermodalnym emitowanych jest znacznie mniej cząstek stałych. Wszystko to ma znaczenie z punktu widzenia otaczającego nas środowiska. Jeśli nie naprawimy tych problemów, niestety nikt tego za nas nie zrobi…

Zobacz koniecznie:

Transport multimodalny: jak oszczędzać?

Zadaniem wszystkich odpowiedzialnych za planowanie ruchu itp. jest m.in. utrzymanie wydatków na jak najniższym poziomie. Nic więc dziwnego, że wielu ekspertów chętnie zdecydowało się na transport intermodalny. Warto podkreślić, że dzięki tej metodzie przewożenia towarów z jednej lokalizacji do drugiej jest znacznie mniej kierowców, których można np. wynająć. To duża oszczędność. Zwłaszcza teraz, gdy koszt zatrudnienia każdego pracownika jest tak wysoki. Na tym poziomie możesz spróbować zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie musisz tak dużo inwestować w pojazd. Zaletą transportu intermodalnego są oszczędności w tym zakresie. To dobra wiadomość. Każda profesjonalna firma transportowa powinna mieć dobrze wyposażoną flotę. Powinieneś mieć nie tylko samochód bazowy, ale także zapasowy (na wszelki wypadek). Wspomnieliśmy już o zmniejszeniu zużycia oleju napędowego. Oszczędności dotyczą również gazu, który niestety z każdym tygodniem drożeje.

Polecamy również:

Łatwiejsze planowanie kluczowych działań

Coraz więcej jest zwolenników profesjonalnie realizowanego transportu multimodalnego. Warto zaznaczyć, że ta forma pozwala wszystko dokładnie zaplanować. Dzięki temu można np. bardzo precyzyjnie określić, kiedy towar zostanie dostarczony do miejsca przeznaczenia. Warto zauważyć, że dla wielu klientów jest to bardzo ważne. Dlatego nowoczesne firmy, które na co dzień korzystają z transportu multimodalnego, mają coraz więcej osób zainteresowanych ich usługami. Taka forma w dużej mierze niweluje skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czasem np. z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych itp. fracht morski nie może zostać zrealizowany na czas. To nie wszystko. Ponadto transport multimodalny realizowany jest nawet w weekendy. Wszystko można dokładnie zaplanować według np. rozkładu jazdy pociągów. Oznacza to, że transport intermodalny jest profesjonalny i szybki. Relatywnie krótki czas trwania tego procesu powinien również uwzględniać pracowników. Będą bardziej odświeżone, co wpływa na ich komfort i bezpieczeństwo.