Budowanie dachu dla laika

Budowanie dachu dla laika

Budowanie dachu dla laika – co musi wiedzieć, żeby znaleźć jakiś kierunek? Jak zwykli Polacy myślą o takich rzeczach jak budowanie dachów? Zapewne dlatego, że polega na stworzeniu nieokreślonego szkieletu, a następnie ułożeniu na nim czegoś w rodzaju trapezu lub tektury falistej. Chociaż jest to dalekie od prawdy, to tylko spora błędna interpretacja i uproszczenie, jest to przejaw znacznej ignorancji. Zwłaszcza jeśli zbudował dom lub go planuje.

Chociaż nie mówimy o tym, co każdy z nas powinien wiedzieć o więźbie dachowej, ktoś, kto buduje własny dom, powinien mniej więcej wiedzieć, jak zbudowany jest dach i gdzie jest umieszczony na płycie trapezowej (lub innym pokryciu). stolarze i dekarze w końcowej fazie całego procesu. W naszym krótkim przewodniku maksymalnie uprościmy podanie najważniejszych informacji o całym procesie, skupiając się tylko na najistotniejszych.

Co musisz wiedzieć o budowie dachu

  • Więźby dachowe to podstawowe elementy konstrukcji dachowych. To rama otrzymuje dach w postaci płyt trapezowych (ale nie tylko – jak wyjaśniamy dalej, może to być prawie wszystko), składa się ona ze wspomnianych już wiązarów dachowych, które zarządzają przenoszeniem obciążeń poprzez przenoszenie dach na elementy nośne budynku.
  • Budowa dachu może zająć dużo czasu, nawet tygodnie.
  • Punktem wyjścia dla pracowników budujących dach był jego projekt, pokazujący dokładnie więźbę dachową, ale także położenie wszystkich innych elementów, takich jak rynny czy okna. Powinna również określać sposób ocieplenia, co zwykle jest wymogiem do wykonania na wczesnych etapach budowy.
  • Projekt dachu musi być dostosowany do konkretnego budynku – więźba dachowa jest elementem, który bardzo dobrze do niego pasuje (i musi być).
  • Dachów nie trzeba ocieplać – ale warto to zrobić (a można to zrobić w każdej chwili, bo to od wewnątrz) ze względu na wiele korzyści, jakie nam daje. Zwłaszcza jeśli ocieplimy cały dom.

Konstrukcja dachu – jak to właściwie działa?

Budowanie dachu dla laika
Budowanie dachu dla laika

Jak już wspomnieliśmy, proces budowy dachu odbywa się według projektu przygotowanego dla konkretnego budynku. Musi być w rękach wykonawców (stolarzy i dekarzy), którzy zamienią go w porządny budynek. Pierwszym krokiem, jaki podjęli w tym celu, było zbudowanie więźby dachowej, której więźba dachowa była najważniejszą częścią, ponieważ wpływała na jej stabilność. Wiązar jest tworzony z projektu, a wiele jego elementów (takich jak wspomniane wcześniej wiązary dachowe) można prefabrykować i od razu dostarczyć na miejsce budowy. Ponieważ więźba jest tak ważnym, a właściwie najważniejszym elementem w konstrukcji dachu, jej przygotowanie zajmuje najwięcej czasu. Przygotowane już kratownice pokrywamy specjalną folią dachową, która później zapewnia im odporność na wiatr i oddychalność. Kolejnym etapem jest tokarka, w której na dachu montuje się specjalne listwy (zawsze poprzecznie do krokwi) wspomagające wentylację dachu. W tej fazie zainstalowano różne dodatkowe elementy, w tym okna, rynny i tym podobne. Te ostatnie są tutaj kluczowe, ponieważ odprowadzają wodę z dachu (co może obciążać konstrukcję tak, aby wiązary dachowe pracowały z maksymalną wydajnością). Ostatnim etapem prawidłowej budowy jest ułożenie dachu, którym może być płyta trapezowa lub płyta falista lub dachówka standardowa lub niestandardowa. Z punktu widzenia budowniczego ten etap nie ma znaczenia – o ile wybieramy trwałe pokrycia, wszystko inne sprowadza się do naszego gustu i czystych preferencji estetycznych. Posiadanie ekipy pracującej na naszym dachu szkoda byłoby nie powierzyć jej docieplenia dachu – jest to całkowicie opcjonalne, ale na pewno bardzo opłacalne dla nas. W zdecydowanej większości przypadków wiąże się to z montażem izolacji na poddaszu pod dachem (pomiędzy i pod krokwiami). Jeśli jednak jest uwzględniony w projekcie (a taki musi być, bo wymaga wczesnej pracy w pierwszej fazie budowy), może również zakładać układ płyt ze sztywnej pianki PIR. Zbudowany, zadaszony i ocieplony dach można uznać za konstrukcję w pełni zintegrowaną, niewymagającą dalszej pracy i stwarzającą warunki do życia.

Podsumowanie

Jeśli pewnego dnia chcemy zbudować dom, lub w trakcie, powinniśmy to jak najdokładniej zrozumieć – nie tylko po to, by nie być w ignorancji, ale po prostu wiedzieć, że elementy, które pokrywają nasz dom, to nie tylko blacha trapezowa, sam dach jest konstrukcją złożoną, nie można ufać jego ciężarowi, ale dobrze przemyślanej konstrukcji. Więc nauczmy się podstaw i orientujmy się, będziemy bardziej świadomi tego, gdzie mieszkamy i co chroni nas przed światem zewnętrznym