Czym jest medycyna estetyczna i czym różni się od chirurgii plastycznej? W ostatnich latach medycyna kosmetyczna rozwinęła się skokowo. Konieczność dbania o swój wygląd staje się coraz bardziej oczywista. Wiele osób doświadcza większej pewności siebie i dobrego samopoczucia dzięki zabiegom mającym na celu poprawę kondycji skóry i zapobieganie starzeniu.

Dlatego zabieg ten pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale również na jakość życia osób korzystających z jego dobrodziejstw. Czym jest medycyna estetyczna i czym różni się od chirurgii plastycznej i plastycznej?

Co to jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna, taka jak chirurgia plastyczna i plastyczna, ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia użytkowników poprzez zahamowanie procesu starzenia się skóry oraz eliminację defektów kosmetycznych. Wykorzystuje jednak inne podejście niż inne dziedziny. Dlatego medycynę estetyczną można zdefiniować jako interdyscyplinarną dziedzinę medycyny, która polega na poprawie wyglądu za pomocą mało inwazyjnych środków. Ze względu na powiązania z wieloma innymi dziedzinami osoba wykonująca zabieg musi posiadać wiedzę z takich dziedzin, jak składniki kosmetyczne, dermatologia czy anatomia. Warto podkreślić, że medycyna estetyczna wykorzystuje przede wszystkim naturalne zdolności odnowy i regeneracji skóry.

Medycyna Estetyczna, Chirurgia Estetyczna i Plastyczna

Czym jest medycyna estetyczna i czym różni się od chirurgii plastycznej?
Czym jest medycyna estetyczna i czym różni się od chirurgii plastycznej?

Czym jest medycyna estetyczna i czym różni się od chirurgii plastycznej i plastycznej? Jak wspomniano powyżej, medycyna kosmetyczna różni się od chirurgii plastycznej i plastycznej pod względem stosowanych metod. Wszystkie obszary mają na celu poprawę ogólnego wyglądu pacjenta, ale na różne sposoby. W medycynie kosmetycznej zaburzenie struktury skóry pozwala na minimalizację nakłuć i nacięć oraz zastosowanie znieczulenia miejscowego i laserów w porównaniu do kosmetycznych zabiegów kosmetycznych. Działanie głęboko w skórę sprawia, że ​​działa skuteczniej niż piękno. Z drugiej strony zabiegi medycyny estetycznej są zdecydowanie mniej inwazyjne niż zabiegi stosowane w chirurgii plastycznej. Dlatego nie używa się tutaj skalpela, a rekonwalescencja po operacji nie wymaga hospitalizacji, gojenia rany i szycia. W zależności od rodzaju i intensywności interwencji osoby stosujące leki kosmetyczne wracają do zdrowia w ciągu kilku godzin lub dni, a skutki uboczne obejmują jedynie zaczerwienienie lub łagodny obrzęk. Cechami odróżniającymi terapię od tych dwóch obszarów są również rodzaje interwencji. Medycyna estetyczna stymuluje przede wszystkim określone procesy odnowy na poziomie komórkowym, natomiast chirurgia plastyczna dotyczy określonych partii ciała, np. poprzez usunięcie kawałka skóry lub wszczepienie implantu.

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Osoby decydujące się na zastosowanie medycyny estetycznej powinny wiedzieć, że leczenie może wykonać tylko lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu. Obecnie w Polsce nie ma specjalizacji w tej dziedzinie, jednak osoby praktykujące tę specjalizację muszą posiadać dodatkową wiedzę na temat posługiwania się sprzętem i przygotowaniami do wykonania zabiegu. Tutaj wyjaśniona jest kolejna różnica między medycyną estetyczną a kosmetologią, gdzie zabieg nie wymaga edukacji medycznej. Ważne jest, aby lekarze przed interwencją informowali pacjentów o możliwych powikłaniach i powikłaniach po zabiegu. Ponadto taka osoba jest również zobowiązana do odmowy wykonania danego zabiegu, jeśli istnieją ku temu wyraźne powody. Przeciwwskazaniami do zabiegu są uporczywe i nie wyleczone infekcje, ciąża, zakażenie wirusem HIV.

Leczenie Medycyny Estetycznej

Medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę zabiegów poprawiających ogólny wygląd całego ciała. Najpopularniejsze zabiegi stosowane w celu zahamowania procesu starzenia opierają się na wykorzystaniu masażu mechanicznego, peelingów medycznych, ultradźwięków, zimna, ciepła i laserów. Bardzo popularne jest również stosowanie wypełniaczy. Dzięki nim możemy zmniejszyć widoczność zmarszczek, wpłynąć na kształt owalu twarzy czy powiększyć wybrane partie ciała, np. usta. Najpopularniejszymi rodzajami wypełniaczy są niewątpliwie Botox i Kwas Hialuronowy. Popularnością cieszą się również depilacja laserowa, mikrodermabrazja oraz zabiegi fotoodmładzania laserowego. Osoby, które borykają się z różnymi niedoskonałościami, takimi jak blizny, przebarwienia, rozstępy, mogą również skorzystać z zabiegów medycyny kosmetycznej. W tym przypadku działanie lasera usuwa uszkodzone fragmenty tkanek, które w procesie gojenia zastępowane są nową warstwą gładkiej skóry. Warto też przyjrzeć się medycynie kosmetycznej, aby pozbyć się niechcianych tatuaży.